Världsmästerskapet i handboll för damer 2021
Världsmästerskapet i handboll för damer | |||
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 1–19 december 2021 | ||
Arrangör | IHF | ||
Värdland | Spanien | ||
Spelplats | Castelló, Granollers, Llíria, Torrevieja | ||
Deltagare | |||
Nationer | 32 | ||
Statistik | |||
Matcher | 105 | ||
Mål | 5873 (55,9 per match) | ||
Publik | 119 041 (1 134 per match) | ||
Flest mål | Nathalie Hagman (71) | ||
Bäste spelare | Kari Brattset Dale | ||
0 | |||
Mästare | Norge (4:e titeln) | ||
Tvåa | Frankrike | ||
Trea | Danmark | ||
000Fyra | Spanien | ||
| |||
|
Världsmästerskapet i handboll för damer 2021 spelades i Spanien 2021. På en kongress i Doha i oktober 2018 bestämdes av IHF att världsmästerskapen från och med 2021 skall ha 32 deltagande nationer istället för 24.[1]
Norge tog sitt fjärde VM-guld efter att ha vänt ett underläge i halvtid med 16–12 till 22–29 mot Frankrike i finalen.[2]
Inledande omgång
Kvalificerad för huvudrundan | |
Kvalificerad för placeringsspel |
Det inledande gruppspelet avgjordes 1 till 7 december.
Grupp A
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 3 | 3 | 0 | 0 | 83 | 57 | +26 | 6 |
2 | Slovenien | 3 | 1 | 1 | 1 | 71 | 72 | −1 | 3 |
3 | Montenegro | 3 | 1 | 0 | 2 | 67 | 72 | −5 | 2 |
4 | Angola | 3 | 0 | 1 | 2 | 65 | 85 | −20 | 1 |
3 december 2021 | Frankrike | 30 – 20 | Angola | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Foppa, Granier 4 4× | (13 – 9) Rapport | Venâncio 5 7× 1× | Publik: 791 Domare: Lončar, Lončar (Kroatien) | ||
3 december 2021 | Montenegro | 18 – 28 | Slovenien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Radičević 7 4× 1× | (8 – 16) Rapport | Gros 6 5× | Publik: 1 007 Domare: Álvarez, Bustamante (Spanien) | ||
5 december 2021 | Slovenien | 18 – 29 | Frankrike | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Varagić 6 5× | (8 – 13) Rapport | Nze Minko 6 3× | Publik: 1 211 Domare: Sá, Sá (Portugal) | ||
5 december 2021 | Montenegro | 30 – 20 | Angola | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Radičević 12 2× 1× | (11 – 9) Rapport | Guialo 6 2× 1× | Publik: 1 310 Domare: García, Paolantoni (Argentina) | ||
7 december 2021 | Angola | 25 – 25 | Slovenien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Pascoal 7 2× | (14 – 13) Rapport | Gros 12 2× 1× | Publik: 1 450 Domare: Stancu, Lovin (Rumänien) | ||
7 december 2021 | Frankrike | 24 – 19 | Montenegro | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Lassource 6 2× 3× | (12 – 12) Rapport | Radičević 7 4× 1× 1× | Publik: 2 481 Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
Grupp B
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | RHF | 3 | 3 | 0 | 0 | 98 | 63 | +35 | 6 |
2 | Serbien | 3 | 2 | 0 | 1 | 90 | 71 | +19 | 4 |
3 | Polen | 3 | 1 | 0 | 2 | 77 | 70 | +7 | 2 |
4 | Kamerun | 3 | 0 | 0 | 3 | 55 | 116 | −61 | 0 |
3 december 2021 | RHF | 40 – 18 | Kamerun | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
18:00 UTC+1 | Markova 6 3× | (17 – 10) Rapport | Ekoh 4 3× | Publik: 690 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
3 december 2021 | Serbien | 25 – 21 | Polen | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
20:30 UTC+1 | Janjušević 7 4× 1× | (16 – 13) Rapport | Rosiak 6 4× 2× | Publik: 1 067 Domare: Gasmi, Gasmi (Frankrike) | ||
5 december 2021 | Polen | 23 – 26 | RHF | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
18:00 UTC+1 | Rosiak 8 2× 1× | (10 – 16) Rapport | Ilina 8 3× 1× | Publik: 1 166 Domare: Christiansen, Hansen (Danmark) | ||
5 december 2021 | Serbien | 43 – 18 | Kamerun | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
20:30 UTC+1 | M. Agbaba 7 1× 1× | (19 – 9) Rapport | Ekoh 7 6× 1× | Publik: 1 086 Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
7 december 2021 | Kamerun | 19 – 33 | Polen | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
18:00 UTC+1 | Ekoh 9 6× | (7 – 16) Rapport | Roszak 9 4× | Domare: Sá, Sá (Portugal) | ||
7 december 2021 | RHF | 32 – 22 | Serbien | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
20:30 UTC+1 | Managarova 7 3× | (15 – 9) Rapport | Radojević, Stoiljković 4 4× 1× 1× | Publik: 1 500 Domare: Merz, Kuttler (Tyskland) | ||
Grupp C
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 3 | 3 | 0 | 0 | 120 | 49 | +71 | 6 |
2 | Rumänien | 3 | 2 | 0 | 1 | 99 | 61 | +38 | 4 |
3 | Kazakstan | 3 | 1 | 0 | 2 | 66 | 109 | −43 | 2 |
4 | Iran | 3 | 0 | 0 | 3 | 45 | 111 | −66 | 0 |
3 december 2021 | Rumänien | 39 – 11 | Iran | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
18:00 UTC+1 | Dincă, Laslo 6 1× | (20 – 3) Rapport | Vatanparast 6 2× 1× | Publik: 600 Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland) | ||
3 december 2021 | Norge | 46 – 18 | Kazakstan | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
20:30 UTC+1 | Hovden 7 3× 1× | (24 – 10) Rapport | Alexandrova 7 | Publik: 900 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
5 december 2021 | Rumänien | 38 – 17 | Kazakstan | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
18:00 UTC+1 | Moisă 6 3× | (14 – 9) Rapport | Alexandrova 8 1× 1× | Publik: 1 200 Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten) | ||
5 december 2021 | Iran | 09 – 41 | Norge | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
20:30 UTC+1 | tre spelare 2 3× | (3 – 22) Rapport | Røsberg Jacobsen 7 1× | Publik: 850 Domare: Konjičanin, Konjičanin (Bosnien och Hercegovina) | ||
7 december 2021 | Kazakstan | 31 – 25 | Iran | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
18:00 UTC+1 | Alexandrova 8 6× | (14 – 10) Rapport | Kianara 6 4× | Publik: 1 400 Domare: García, Paolantoni (Argentina) | ||
7 december 2021 | Norge | 33 – 22 | Rumänien | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
20:30 UTC+1 | Brattset Dale 7 2× 2× | (17 – 11) Rapport | Laslo 6 4× 2× | Publik: 3 200 Domare: Mitrović, Vešović (Montenegro) | ||
Grupp D
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nederländerna | 3 | 2 | 1 | 0 | 144 | 63 | +81 | 5 |
2 | Sverige | 3 | 2 | 1 | 0 | 125 | 56 | +69 | 5 |
3 | Puerto Rico | 3 | 1 | 0 | 2 | 55 | 127 | −72 | 2 |
4 | Uzbekistan | 3 | 0 | 0 | 3 | 56 | 134 | −78 | 0 |
3 december 2021 | Nederländerna | 55 – 15 | Puerto Rico | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
18:00 UTC+1 | Vollebregt, Van Wetering 8 1× 1× | (23 – 6) Rapport | Ceballos 5 | Publik: 548 Domare: Covalciuc, Covalciuc (Moldavien) | ||
3 december 2021 | Sverige | 46 – 15 | Uzbekistan | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
20:30 UTC+1 | Lerby 6 1× | (22 – 11) Rapport | Khudoykulova, Razakbergenova 3 1× | Publik: 1 138 Domare: Sekulić, Jovandić (Serbien) | ||
5 december 2021 | Sverige | 48 – 10 | Puerto Rico | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
15:30 UTC+1 | Hagman 19 4× 2× 1× | (26 – 5) Rapport | Ceballos 3 5× | Publik: 907 Domare: Kuttler, Merz (Tyskland) | ||
5 december 2021 | Uzbekistan | 17 – 58 | Nederländerna | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
18:00 UTC+1 | Abdumannonova, Bahromova 4 4× | (10 – 28) Rapport | Bont, Nüsser 7 1× 1× | Publik: 1 009 Domare: Mitrović, Vešović (Montenegro) | ||
7 december 2021 | Puerto Rico | 30 – 24 | Uzbekistan | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
18:00 UTC+1 | Ceballos 9 4× 2× | (14 – 12) Rapport | Khudoykulova 10 2× 1× | Publik: 571 Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien) | ||
7 december 2021 | Nederländerna | 31 – 31 | Sverige | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
20:30 UTC+1 | Bont 6 3× | (17 – 18) Rapport | Roberts 8 3× | Publik: 1 825 Domare: Konjičanin, Konjičanin (Bosnien och Hercegovina) | ||
Grupp E
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland | 3 | 3 | 0 | 0 | 92 | 67 | +25 | 6 |
2 | Ungern | 3 | 2 | 0 | 1 | 91 | 83 | +8 | 4 |
3 | Tjeckien | 3 | 1 | 0 | 2 | 74 | 86 | −12 | 2 |
4 | Slovakien | 3 | 0 | 0 | 3 | 74 | 95 | −21 | 0 |
2 december 2021 | Tyskland | 31 – 21 | Tjeckien | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
18:00 UTC+1 | Maidhof 5 3× 1× | (17 – 10) Rapport | tre spelare 4 3× 1× | Publik: 375 Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
2 december 2021 | Ungern | 35 – 29 | Slovakien | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
20:30 UTC+1 | Háfra, Klujber 7 2× | (16 – 16) Rapport | Bíziková 8 3× | Publik: 448 Domare: Christiansen, Hansen (Danmark) | ||
4 december 2021 | Slovakien | 22 – 36 | Tyskland | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
18:00 UTC+1 | Bajčiová, Bíziková 4 3× | (12 – 17) Rapport | Grijseels 6 3× | Publik: 1 144 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
4 december 2021 | Ungern | 32 – 29 | Tjeckien | Poliesportiu Pla de L'Arc, líria | ||
20:30 UTC+1 | Klujber 11 7× 2× | (17 – 15) Rapport | Jeřábková 10 2× 2× | Publik: 1 145 Domare: Gasmi, Gasmi (Frankrike) | ||
6 december 2021 | Tjeckien | 24 – 23 | Slovakien | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
18:00 UTC+1 | Jeřábková, Zachová 4 3× 1× | (15 – 14) Rapport | Lancz 5 2× 2× 1× | Publik: 1 294 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
6 december 2021 | Tyskland | 25 – 24 | Ungern | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
20:30 UTC+1 | Maidhof, Schmelzer 5 3× 1× | (14 – 9) Rapport | Lukács 5 3× | Publik: 2 053 Domare: Álvarez, Bustamante (Spanien) | ||
Grupp F
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danmark | 3 | 3 | 0 | 0 | 103 | 57 | +46 | 6 |
2 | Sydkorea | 3 | 2 | 0 | 1 | 91 | 87 | +4 | 4 |
3 | Kongo-Brazzaville | 3 | 1 | 0 | 2 | 74 | 94 | −20 | 2 |
4 | Tunisien | 3 | 0 | 0 | 3 | 69 | 99 | −30 | 0 |
2 december 2021 | Sydkorea | 37 – 23 | Kongo-Brazzaville | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Kim So-ra 6 3× 1× | (22 – 11) Rapport | Nkou 5 3× 1× | Publik: 641 Domare: García, Paolantoni (Argentina) | ||
2 december 2021 | Danmark | 35 – 16 | Tunisien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Heindahl 6 5× | (16 – 8) Rapport | Amiche 4 3× | Publik: 727 Domare: Sá, Sá (Portugal) | ||
4 december 2021 | Sydkorea | 31 – 29 | Tunisien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Ryu Eun-hee 7 4× | (14 – 14) Rapport | Rezgui 6 2× | Publik: 491 Domare: Stancu, Lovin (Rumänien) | ||
4 december 2021 | Kongo-Brazzaville | 18 – 33 | Danmark | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Ngombele 5 4× | (7 – 18) Rapport | Nolsøe 6 5× | Publik: 611 Domare: Lončar, Lončar (Kroatien) | ||
6 december 2021 | Tunisien | 24 – 33 | Kongo-Brazzaville | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Hachana 7 1× 2× | (9 – 18) Rapport | Yimga 11 5× 3× | Publik: 972 Domare: Covalciuc, Covalciuc (Moldavien) | ||
6 december 2021 | Danmark | 35 – 23 | Sydkorea | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Iversen 6 2× | (19 – 14) Rapport | Ryu Eun-hee 9 2× | Publik: 1 502 Domare: Gasmi, Gasmi (Frankrike) | ||
Grupp G
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasilien | 3 | 3 | 0 | 0 | 92 | 69 | +23 | 6 |
2 | Japan | 3 | 2 | 0 | 1 | 93 | 72 | +21 | 4 |
3 | Kroatien | 3 | 1 | 0 | 2 | 89 | 74 | +15 | 2 |
4 | Paraguay | 3 | 0 | 0 | 3 | 52 | 111 | −59 | 0 |
2 december 2021 | Kroatien | 25 – 30 | Brasilien | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
18:00 UTC+1 | Blažević 7 3× 1× | (12 – 18) Rapport | De Paula 7 3× 1× | Publik: 700 Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten) | ||
2 december 2021 | Japan | 40 – 17 | Paraguay | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
20:30 UTC+1 | Aizawa, Yoshidome 6 6× | (19 – 10) Rapport | Fiore, Fernández 4 2× | Publik: 400 Domare: Konjičanin, Konjičanin (Bosnien och Hercegovina) | ||
4 december 2021 | Paraguay | 16 – 38 | Kroatien | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
18:00 UTC+1 | Acuña 5 8× | (5 – 15) Rapport | Blažević, Turk 6 5× 1× | Publik: 550 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
4 december 2021 | Japan | 25 – 29 | Brasilien | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
20:30 UTC+1 | tre spelare 4 5× | (15 – 12) Rapport | Cardoso 7 2× 1× | Publik: 890 Domare: Christiansen, Hansen (Danmark) | ||
6 december 2021 | Brasilien | 33 – 19 | Paraguay | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
18:00 UTC+1 | Quintino 6 4× 1× | (20 – 7) Rapport | Fernández, Mendoza 3 1× | Publik: 850 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
6 december 2021 | Kroatien | 26 – 28 | Japan | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
20:30 UTC+1 | Kalaus 6 4× 1× | (14 – 14) Rapport | Nakayama 9 7× | Publik: 1 100 Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland) | ||
Grupp H
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spanien | 3 | 3 | 0 | 0 | 93 | 50 | +43 | 6 |
2 | Argentina | 3 | 2 | 0 | 1 | 80 | 82 | −2 | 4 |
3 | Österrike | 3 | 1 | 0 | 2 | 86 | 89 | −3 | 2 |
4 | Kina | 3 | 0 | 0 | 3 | 69 | 107 | −38 | 0 |
1 december 2021 | Spanien | 29 – 13 | Argentina | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
20:30 UTC+1 | Cabral, Campos 5 4× 2× | (11 – 10) Rapport | Karsten, Urban 3 5× | Publik: 2 080 Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland) | ||
2 december 2021 | Österrike | 38 – 27 | Kina | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
18:00 UTC+1 | Pandza 9 4× | (22 – 13) Rapport | Zhang Haixia 8 9× 2× | Publik: 250 Domare: Mitrović, Vešović (Montenegro) | ||
4 december 2021 | Österrike | 29 – 31 | Argentina | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
18:00 UTC+1 | Pandza 10 8× 2× 1× | (14 – 18) Rapport | Karsten 11 4× | Publik: 1 622 Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien) | ||
4 december 2021 | Kina | 18 – 33 | Spanien | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
20:30 UTC+1 | Wang Shuhui 3 5× 1× 1× | (7 – 16) Rapport | Cabral 5 2× 1× | Publik: 2 619 Domare: Covalciuc, Covalciuc (Moldavien) | ||
6 december 2021 | Argentina | 36 – 24 | Kina | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
18:00 UTC+1 | Karsten 8 | (17 – 9) Rapport | Jin Mengqing 8 6× | Publik: 1 326 Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten) | ||
6 december 2021 | Spanien | 31 – 19 | Österrike | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
20:30 UTC+1 | Martín 9 2× 2× | (14 – 6) Rapport | Kovács 8 3× | Publik: 3 000 Domare: Sekulić, Jovandić (Serbien) | ||
President's Cup
Kvalificerad för match om 25:e plats | |
Kvalificerad för match om 27:e plats | |
Kvalificerad för match om 29:e plats | |
Kvalificerad för match om 31:a plats |
Grupp I
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Angola | 3 | 3 | 0 | 0 | 128 | 43 | +85 | 6 |
2 | Kamerun | 3 | 2 | 0 | 1 | 98 | 75 | +23 | 4 |
3 | Uzbekistan | 3 | 1 | 0 | 2 | 71 | 126 | −55 | 2 |
4 | Iran | 3 | 0 | 0 | 3 | 57 | 110 | −53 | 0 |
9 december 2021 | Angola | 35 – 24 | Kamerun | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
15:00 UTC+1 | Kassoma 6 6× 2× 1× | (16 – 14) Rapport | Ekoh 7 2× 1× | Publik: 220 Domare: Stancu, Lovin (Rumänien) | ||
9 december 2021 | Iran | 32 – 37 | Uzbekistan | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
17:30 UTC+1 | Ghasemi 9 3× 1× | (18 – 20) Rapport | Khudoykulova 11 3× 1× | Publik: 415 Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten) | ||
11 december 2021 | Angola | 41 – 80 | Iran | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
15:00 UTC+1 | Kassoma 8 3× 2× | (24 – 4) Rapport | Kianara 4 1× | Publik: 285 Domare: Stancu, Lovin (Rumänien) | ||
11 december 2021 | Kamerun | 42 – 23 | Uzbekistan | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
17:30 UTC+1 | Ateba 14 1× 1× | (19 – 6) Rapport | Bahromova 6 3× | Publik: 400 Domare: Sá, Sá (Portugal) | ||
13 december 2021 | Uzbekistan | 11 – 52 | Angola | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
15:00 UTC+1 | Mirzaeva 3 1× | (5 – 30) Rapport | Kassoma 8 2× 1× | Publik: 50 Domare: Sá, Sá (Portugal) | ||
13 december 2021 | Kamerun | 32 – 17 | Iran | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
17:30 UTC+1 | Ebanga 7 1× | (14 – 9) Rapport | Kianara 5 1× | Publik: 120 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
Grupp II
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Slovakien | 3 | 3 | 0 | 0 | 74 | 54 | +20 | 6 |
2 | Tunisien | 3 | 2 | 0 | 1 | 72 | 59 | +13 | 4 |
3 | Paraguay | 3 | 1 | 0 | 2 | 85 | 92 | −7 | 2 |
4[a] | Kina | 3 | 0 | 0 | 3 | 24 | 50 | −26 | 0 |
8 december 2021 | Slovakien | 31 – 27 | Tunisien | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
15:00 UTC+1 | Bíziková 9 3× 2× | (17 – 14) Rapport | Rezgui 5 2× 2× | Publik: 320 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
8 december 2021 | Paraguay | 30 – 24 | Kina | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
17:30 UTC+1 | Mendoza 6 3× 1× | (12 – 12) Rapport | Jin Mengqing 9 7× 1× | Publik: 966 Domare: Sá, Sá (Portugal) | ||
10 december 2021 | Slovakien | 33 – 27 | Paraguay | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
15:00 UTC+1 | Lancz 9 2× 3× | (16 – 15) Rapport | Acuña, Fiore 8 4× 1× | Publik: 120 Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten) | ||
[a] | 10 december 2021 | Tunisien | 10 – 00 | Kina | ||
[a] | 12 december 2021 | Kina | 00 – 10 | Slovakien | ||
12 december 2021 | Tunisien | 35 – 28 | Paraguay | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
17:30 UTC+1 | Hachana 8 4× | (17 – 11) Rapport | Fernández 8 3× 1× | Publik: 823 Domare: Lovin, Stancu (Rumänien) | ||
Match om 31:a plats
[a] | 15 december 2021 | Iran | 10 – 00 | Kina | ||
Match om 29:e plats
15 december 2021 | Uzbekistan | 33 – 39 | Paraguay | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
12:30 UTC+1 | Abdumannonova 11 2× | (19 – 19) Rapport | Fiore 10 2× | Publik: 450 Domare: El-Saied, El-Saied (Egypten) | ||
Match om 27:e plats
15 december 2021 | Kamerun | 29 – 35 | Tunisien | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
15:00 UTC+1 | Essam, Ebanga 9 2× 1× | (15 – 20) Rapport | Hachana 10 3× 2× | Publik: 500 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
Match om 25:e plats
15 december 2021 | Angola | 23 – 21 | Slovakien | Poliesportiu Pla de L'Arc, Llíria | ||
17:30 UTC+1 | Guialo, Kassoma 6 5× 1× | (11 – 9) Rapport | Bíziková 7 4× | Publik: 340 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
Huvudrunda
Kvalificerad för kvartsfinal |
Lagen som gick vidare till huvudrundan tog med sig poängen och målskillnaden från de inbördes mötena i gruppspelet.
Grupp I
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 5 | 5 | 0 | 0 | 134 | 100 | +34 | 10 |
2 | RHF | 5 | 3 | 1 | 1 | 143 | 129 | +14 | 7 |
3 | Serbien | 5 | 3 | 0 | 2 | 124 | 125 | −1 | 6 |
4 | Polen | 5 | 2 | 0 | 3 | 120 | 131 | −11 | 4 |
5 | Slovenien | 5 | 1 | 1 | 3 | 123 | 131 | −8 | 3 |
6 | Montenegro | 5 | 0 | 0 | 5 | 115 | 143 | −28 | 0 |
9 december 2021 | RHF | 26 – 26 | Slovenien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
15:30 UTC+1 | Ilina 7 2× | (14 – 15) Rapport | Stanko 7 6× 1× | Publik: 385 Domare: Paolantoni, García (Argentina) | ||
9 december 2021 | Montenegro | 25 – 27 | Serbien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Radičević 8 6× | (18 – 14) Rapport | Radojević 8 1× 1× | Publik: 810 Domare: Álvarez, Bustamante (Spanien) | ||
9 december 2021 | Frankrike | 26 – 16 | Polen | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Foppa 5 1× 1× | (14 – 9) Rapport | tre spelare 3 4× | Publik: 884 Domare: Lončar, Lončar (Kroatien) | ||
11 december 2021 | Montenegro | 25 – 31 | RHF | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
15:30 UTC+1 | Brnović, Radičević 7 5× 2× | (10 – 18) Rapport | Fomina, Skorobogattjenko 6 5× 2× | Publik: 843 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
11 december 2021 | Serbien | 19 – 22 | Frankrike | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Radojević 5 2× 1× | (12 – 9) Rapport | Zaadi 6 5× 1× | Publik: 975 Domare: Álvarez, Bustamante (Spanien) | ||
11 december 2021 | Slovenien | 26 – 27 | Polen | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Gros 8 4× | (13 – 12) Rapport | Nocuń 6 1× 1× | Publik: 902 Domare: Covalciuc, Covalciuc (Moldavien) | ||
13 december 2021 | Polen | 33 – 28 | Montenegro | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
15:30 UTC+1 | Rosiak 7 3× 1× | (16 – 9) Rapport | Brnović 6 2× 2× | Publik: 320 Domare: Paolantoni, García (Argentina) | ||
13 december 2021 | Serbien | 31 – 25 | Slovenien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Stoiljković 7 3× 2× | (19 – 14) Rapport | Varagić 5 5× | Publik: 1 180 Domare: Merz, Kuttler (Tyskland) | ||
13 december 2021 | RHF | 28 – 33 | Frankrike | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Managarova 5 2× | (12 – 17) Rapport | Foppa, Pineau 5 3× 1× | Publik: 2 620 Domare: Álvarez, Bustamante (Spanien) | ||
Grupp II
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 5 | 4 | 1 | 0 | 189 | 111 | +78 | 9 |
2 | Sverige | 5 | 3 | 2 | 0 | 198 | 121 | +77 | 8 |
3 | Nederländerna | 5 | 3 | 1 | 1 | 212 | 128 | +84 | 7 |
4 | Rumänien | 5 | 2 | 0 | 3 | 163 | 135 | +28 | 4 |
5 | Puerto Rico | 5 | 1 | 0 | 4 | 82 | 216 | −134 | 2 |
6 | Kazakstan | 5 | 0 | 0 | 5 | 97 | 230 | −133 | 0 |
9 december 2021 | Nederländerna | 31 – 30 | Rumänien | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
15:30 UTC+1 | Van Wetering 6 2× | (17 – 14) Rapport | Laslo, Pintea 6 3× 1× | Publik: 450 Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland) | ||
9 december 2021 | Norge | 43 – 70 | Puerto Rico | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
18:00 UTC+1 | Solberg-Isaksen 10 1× | (21 – 3) Rapport | tre spelare 2 1× | Publik: 350 Domare: Erdoğan, Özdeniz (Turkiet) | ||
9 december 2021 | Kazakstan | 20 – 55 | Sverige | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
20:30 UTC+1 | Alexandrova 7 2× | (10 – 21) Rapport | Hagman 19 1× 1× | Publik: 290 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
11 december 2021 | Rumänien | 43 – 20 | Puerto Rico | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
15:30 UTC+1 | Dindiligan 7 2× 2× | (20 – 9) Rapport | Ceballos, Fuentes 4 3× | Publik: 650 Domare: Mitrović, Vešović (Montenegro) | ||
11 december 2021 | Kazakstan | 15 – 61 | Nederländerna | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
18:00 UTC+1 | Alexandrova 5 3× 1× | (9 – 27) Rapport | Van Wetering 18 1× | Publik: 950 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
11 december 2021 | Sverige | 30 – 30 | Norge | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
20:30 UTC+1 | Hagman 9 4× 1× | (12 – 14) Rapport | Kristiansen 7 2× 2× | Publik: 2 100 Domare: Kuttler, Merz (Tyskland) | ||
13 december 2021 | Puerto Rico | 30 – 27 | Kazakstan | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
15:30 UTC+1 | Ceballos 13 3× | (13 – 11) Rapport | Alexandrova 8 3× | Publik: 250 Domare: Koo, Lee (Sydkorea) | ||
13 december 2021 | Sverige | 34 – 30 | Rumänien | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
18:00 UTC+1 | Blohm 7 1× 2× | (19 – 14) Rapport | Laslo 7 4× 2× | Publik: 1 600 Domare: Mitrović, Vešović (Montenegro) | ||
13 december 2021 | Nederländerna | 34 – 37 | Norge | Pabellón Ciutat de Castelló, Castelló | ||
20:30 UTC+1 | Housheer 9 4× | (17 – 17) Rapport | Reistad 9 2× 3× | Publik: 2 500 Domare: Konjičanin, Konjičanin (Bosnien och Hercegovina) | ||
Grupp III
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danmark | 5 | 5 | 0 | 0 | 159 | 90 | +69 | 10 |
2 | Tyskland | 5 | 4 | 0 | 1 | 138 | 123 | +15 | 8 |
3 | Ungern | 5 | 3 | 0 | 2 | 140 | 134 | +6 | 6 |
4 | Sydkorea | 5 | 2 | 0 | 3 | 148 | 156 | −8 | 4 |
5 | Tjeckien | 5 | 1 | 0 | 4 | 114 | 145 | −31 | 2 |
6 | Kongo-Brazzaville | 5 | 0 | 0 | 5 | 102 | 153 | −51 | 0 |
8 december 2021 | Tjeckien | 26 – 32 | Sydkorea | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
15:30 UTC+1 | Cholevová 6 2× | (13 – 20) Rapport | Kim Yun-ji 8 2× 1× | Publik: 542 Domare: Covalciuc, Covalciuc (Moldavien) | ||
8 december 2021 | Tyskland | 29 – 18 | Kongo-Brazzaville | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Stockschläder 6 5× 1× | (15 – 7) Rapport | Diagouraga 7 3× 1× | Publik: 1 558 Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
8 december 2021 | Danmark | 30 – 19 | Ungern | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Jørgensen 6 3× 1× | (15 – 11) Rapport | Kácsor 4 3× 2× | Publik: 1 921 Domare: Lončar, Lončar (Kroatien) | ||
10 december 2021 | Sydkorea | 28 – 37 | Tyskland | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
15:30 UTC+1 | Lee Mig-yeong 6 4× | (16 – 19) Rapport | Bölk, Grijseels 8 6× 1× | Publik: 438 Domare: Paolantoni, García (Argentina) | ||
10 december 2021 | Ungern | 30 – 22 | Kongo-Brazzaville | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Planéta 8 3× | (16 – 8) Rapport | Ngombele 7 4× 1× | Publik: 583 Domare: Covalciuc, Covalciuc (Moldavien) | ||
10 december 2021 | Tjeckien | 14 – 29 | Danmark | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Kovářová 4 4× 1× | (9 – 12) Rapport | Friis 4 4× | Publik: 1 019 Domare: Belkhiri, Hamidi (Algeriet) | ||
12 december 2021 | Kongo-Brazzaville | 21 – 24 | Tjeckien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
15:30 UTC+1 | Divoko, Yimga 4 2× 1× | (11 – 11) Rapport | Zachová 6 5× 1× | Publik: 620 Domare: Lončar, Lončar (Kroatien) | ||
12 december 2021 | Sydkorea | 28 – 35 | Ungern | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
18:00 UTC+1 | Lee Mi-gyeong 6 4× | (13 – 17) Rapport | Háfra 8 3× | Publik: 1 019 Domare: Covalciuc, Covalciuc (Moldavien) | ||
12 december 2021 | Danmark | 32 – 16 | Tyskland | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | tre spelare 5 2× 1× | (13 – 8) Rapport | Grijseels 5 3× 2× 1× | Publik: 1 735 Domare: Paolantoni, García (Argentina) | ||
Grupp IV
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spanien | 5 | 5 | 0 | 0 | 142 | 105 | +37 | 10 |
2 | Brasilien | 5 | 4 | 0 | 1 | 145 | 127 | +18 | 8 |
3 | Japan | 5 | 3 | 0 | 2 | 142 | 140 | +2 | 6 |
4 | Kroatien | 5 | 1 | 0 | 4 | 125 | 138 | −13 | 2 |
5 | Österrike | 5 | 1 | 0 | 4 | 136 | 155 | −19 | 2 |
6 | Argentina | 5 | 1 | 0 | 4 | 112 | 141 | −29 | 2 |
8 december 2021 | Kroatien | 28 – 22 | Argentina | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
15:30 UTC+1 | Posavec 8 6× 2× | (12 – 14) Rapport | Cavo, Mendoza 5 2× | Publik: 390 Domare: Christiansen, Hansen (Danmark) | ||
8 december 2021 | Brasilien | 38 – 31 | Österrike | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
18:00 UTC+1 | Araújo 6 3× 1× | (15 – 15) Rapport | Ivancok, Kovács 8 5× 2× | Publik: 606 Domare: Gasmi, Gasmi (Frankrike) | ||
8 december 2021 | Spanien | 28 – 26 | Japan | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
20:30 UTC+1 | Cabral, Etxeberria 5 2× 1× | (15 – 15) Rapport | Aizawa, Matsumoto 7 3× | Publik: 2 000 Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien) | ||
10 december 2021 | Argentina | 19 – 24 | Brasilien | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
15:30 UTC+1 | Karsten 5 2× | (10 – 13) Rapport | Matieli 9 3× 1× 1× | Publik: 200 Domare: Konjičanin, Konjičanin (Bosnien och Hercegovina) | ||
10 december 2021 | Japan | 32 – 30 | Österrike | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
18:00 UTC+1 | Kondo 6 2× 1× 1× | (15 – 19) Rapport | Ivancok 8 2× 2× | Publik: 450 Domare: Jovandić, Sekulić (Serbien) | ||
10 december 2021 | Kroatien | 23 – 27 | Spanien | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
20:30 UTC+1 | Blažević 7 6× 2× | (9 – 12) Rapport | Cabral 6 3× | Publik: 2 200 Domare: Gasmi, Gasmi (Frankrike) | ||
12 december 2021 | Argentina | 27 – 31 | Japan | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
15:30 UTC+1 | Karsten 13 3× 1× | (14 – 15) Rapport | tre spelare 7 4× | Publik: 500 Domare: Christiansen, Hansen (Danmark) | ||
12 december 2021 | Österrike | 27 – 23 | Kroatien | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
18:00 UTC+1 | Kovács 7 5× 2× 1× | (12 – 13) Rapport | Kalaus 6 3× | Publik: 850 Domare: Krichen, Makhlouf (Tunisien) | ||
12 december 2021 | Spanien | 27 – 24 | Brasilien | Palacio de los Deportes de Torrevieja, Torrevieja | ||
20:30 UTC+1 | Cabral 7 3× | (12 – 10) Rapport | Quintino 6 3× | Publik: 3 000 Domare: Sekulić, Jovandić (Serbien) | ||
Slutspel
Slutspelsträd
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
15 december 2021 | ||||||||||
Frankrike | 31 | |||||||||
17 december 2021 | ||||||||||
Sverige | 26 | |||||||||
Frankrike | 23 | |||||||||
14 december 2021 | ||||||||||
Danmark | 22 | |||||||||
Danmark | 30 | |||||||||
19 december 2021 | ||||||||||
Brasilien | 25 | |||||||||
Frankrike | 22 | |||||||||
15 december 2021 | ||||||||||
Norge | 29 | |||||||||
Norge | 34 | |||||||||
17 december 2021 | ||||||||||
RHF | 28 | |||||||||
Norge | 27 | |||||||||
14 december 2021 | ||||||||||
Spanien | 21 | Bronsmatch | ||||||||
Spanien | 26 | |||||||||
19 december 2021 | ||||||||||
Tyskland | 21 | |||||||||
Danmark | 35 | |||||||||
Spanien | 28 | |||||||||
Kvartsfinaler
14 december 2021 | Danmark | 30 – 25 | Brasilien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
17:30 UTC+1 | Nolsøe Pedersen 6 5× 1× 1× | (14 – 13) Rapport | Cardoso 10 4× | Publik: 1 220 Domare: Sekulić, Jovandić (Serbien) | ||
14 december 2021 | Spanien | 26 – 21 | Tyskland | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Campos 7 1× 2× | (14 – 10) Rapport | Maidhof 6 3× 1× | Publik: 2 565 Domare: Christiansen, Hansen (Danmark) | ||
15 december 2021 | Norge | 34 – 28 | RHF | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
17:30 UTC+1 | Mørk 9 2× 1× | (19 – 15) Rapport | Markova, Skorobogattjenko 4 3× 1× | Publik: 870 Domare: Merz, Kuttler (Tyskland) | ||
15 december 2021 | Frankrike | 31 – 26 | Sverige | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | tre spelare 4 3× | (15 – 15) Rapport | Hagman 9 2× | Publik: 1 226 Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland) | ||
Semifinaler
17 december 2021 | Frankrike | 23 – 22 | Danmark | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
17:30 UTC+1 | Foppa 4 1× 2× | (10 – 12) Rapport | Haugsted 5 4× 2× | Publik: 3 150 Domare: Álvarez, Bustamante (Spanien) | ||
17 december 2021 | Norge | 27 – 21 | Spanien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
20:30 UTC+1 | Mørk 8 3× | (11 – 11) Rapport | Cabral 5 2× 3× | Publik: 3 150 Domare: Merz, Kuttler (Tyskland) | ||
Bronsmatch
19 december 2021 | Danmark | 35 – 28 | Spanien | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
14:30 UTC+1 | Burgaard 7 3× 1× | (16 – 13) Rapport | Martín 6 4× 1× | Publik: 3 969 Domare: Konjičanin, Konjičanin (Bosnien och Hercegovina) | ||
Final
19 december 2021 | Frankrike | 22 – 29 | Norge | Palau d'Esports de Granollers, Granollers | ||
17:30 UTC+1 | Pineau 4 4× 1× | (16 – 12) Rapport | Reistad 6 3× 2× | Publik: 4 316 Domare: Alpaidze, Berezkina (Ryssland) | ||
Slutplaceringar
Plac[4] | Lag |
---|---|
Norge | |
Frankrike | |
Danmark | |
4 | Spanien |
5 | Sverige |
6 | Brasilien |
7 | Tyskland |
8 | RHF |
9 | Nederländerna |
10 | Ungern |
11 | Japan |
12 | Serbien |
13 | Rumänien |
14 | Sydkorea |
15 | Polen |
16 | Österrike |
17 | Slovenien |
18 | Kroatien |
19 | Tjeckien |
20 | Puerto Rico |
21 | Argentina |
22 | Montenegro |
23 | Kongo-Brazzaville |
24 | Kazakstan |
25 | Angola |
26 | Slovakien |
27 | Tunisien |
28 | Kamerun |
29 | Paraguay |
30 | Uzbekistan |
31 | Iran |
32 | Kina[a] |
Statistik och utmärkelser
Skytteligan
|
Mest värdefulla spelare
All-Star Team
|
Anmärkningslista
- ^ [a b c d e] Kina drog sig ur VM efter första matchen i President's Cup då en i truppen testat positivt för COVID-19. Resultaten för de återstående matcherna blev enligt regler 0–10-förluster för Kina.[3]
Referenser
- ^ ”IHF Council decides to increase number of teams at World Championships” (på engelska). IHF. 19 oktober 2018. https://archive.ihf.info/en-us/mediacentre/news/newsdetails.aspx?ID=6215. Läst 3 december 2021.
- ^ ”Norway Win Fourth Gold Medal With Stunning Comeback”. IHF. https://www.ihf.info/competitions/women/307/-25th-ihf-womens-world-championship/66403/news/83109. Läst 19 december 2021.
- ^ ”PR OF CHINA WITHDRAW FROM 25TH IHF WOMEN’S WORLD CHAMPIONSHIP”. IHF. https://www.ihf.info/media-center/news/pr-china-withdraw-25th-ihf-womens-world-championship. Läst 10 december 2021.
- ^ ”Summary”. IHF. https://www.ihf.info/sites/default/files/competitions/b18ddd17-4cb0-454b-8c86-6624aa5815db/pdf/SUMMARY.PDF?n=1639431101. Läst 13 december 2021.
- ^ ”Goalscorers”. IHF. https://www.ihf.info/sites/default/files/competitions/b18ddd17-4cb0-454b-8c86-6624aa5815db/pdf/TOPSCORER.PDF. Läst 17 december 2021.
- ^ ”Spain 2021 All-Star Team”. IHF. https://www.ihf.info/competitions/women/307/-25th-ihf-womens-world-championship/66403/news/83111. Läst 19 december 2021.
Externa länkar
- Officiell webbplats
- IHF:s webbplats
|
|